Odborníci zaznamenali alarmující vzrůstající tendenci u případů problémů s duševním zdravím. Měli bychom tedy o své zdraví pečovat co nejvíce, jak o fyzické, tak o to psychické. Co se týče psychického zdraví, měl by mít v této péči nějakou roli i stát? A pokud ano, jakou? Může nám vůbec nějak pomoci zlepšit naše duševní zdraví?
Přístupný zdravotní systém
Prvním krokem ke zlepšení duševního zdraví populace je usnadnit přístup občanům ke zdravotní péči, konkrétně ke službám psychologů, terapeutů a psychiatrů. Stát by měl podporovat například vzdělávání nových odborníků a usnadnit jim založení nových ordinací. Odborníků na duševní zdraví je totiž velký nedostatek. Stát by měl rovněž investovat do výzkumu oblastí duševního zdraví.
Prevence
Stát by měl také podporovat prevenci v oblasti duševního zdraví. Měl by se zaměřit na podporu programů zaměření na osvětu ohledně duševního zdraví, ať už na školách, pracovištích nebo pro širokou veřejnost. Edukace o psychických problémech může snížit stigma, které je s těmito problémy spojené. Osvěta by měla být zaměřená především na rozpoznávání příznaků a na podporu životního stylu, který chrání jedince před výskytem psychických problémů.
Spolupráce s neziskovými organizacemi
Na duševní zdraví se ve velkém zaměřují také neziskové organizace. Stát by měl s těmito organizacemi spolupracovat. Mohou usilovat o vytváření společných projektů, udílet jim granty, přerozdělovat dotace a tím vytvářet efektivnější služby pro ty, kteří mají duševní problémy.
Školství
Školy hrají klíčovou roli v šíření osvěty ohledně duševního zdraví mezi dětmi a mládeží. Stát by měl tedy podporovat programy zaměřující se na toto téma a cílovou skupinu a stejně tak více integrovat problematiku psychického zdraví do školních osnov. Podporovat by měl i edukaci pedagogů, aby u svých studentů rozpoznali příznaky duševního onemocnění.